"Geleceğin Meslekleri"​ Çalışması. Uzay Turist Rehberi ve Boş Zaman Planlayıcısı Meslekleri Geliyor!

Yakın zamanda WEF geleceğin yetkinlikleri üzerine yazmıştım ve WEF verileri şu anda okula başlayan çocukların yaklaşık üçte ikisinin henüz icat edilmemiş işlerde çalışacağını gösteriyordu. Şubat ayında McKinsey tarafından Pandemi sonrası çalışmanın geleceği konusunda yayınlanan raporuna göre ise yalnızca 8 ülkede 100 milyondan fazla çalışanın, geleceğin mesleklerine yönelerek 2030 yılına kadar iş değiştirmesi gerekebileceğini gösteriyor. Koronavirüs salgını teknolojik dönüşümü hızlandırdı, öyle ki kriz öncesine göre %12'den daha fazla insanın on yılın sonunda iş değiştirmesi gerekebilir tespitinde bulunuyor.

Bank Of America stratejistleri hem WEF hem de McKinsey raporlarını ele alarak yapay zeka, nesnelerin interneti, artırılmış ve sanal gerçeklik gibi birçok yeni nesil teknolojinin henüz emekleme aşamasında olduğuna dikkat çekerek bu alanlarda çalışmak için gereken işleri önceden tahmin etmenin kariyer planlamasında anahtar olacağını savunuyorlar ve

“becerilerinizi yarının meslekleri için doğru eğitimlerle geliştirebilirsiniz” 

tespitinde bulunarak ön gördüğü geleceğin listelerini sıraladı.

Başımı döndüren geleceğin meslekleri sırasıyla;

1- Uzay turist rehberi 

2- Boş zaman planlayıcı

3- 3 boyutlu laboratuvar et bilimcisi 

4- Sanal gerçeklik etkileyicisi 

5- Nano tıp cerrahları

6- Genetik hesaplamalı yapay zeka biyologları 

7- Tarımın yeniden doğallaştırılması stratejistleri 

8- İklim jeo mühendisleri

9- Önyargısız etik algoritma programcısı 

10- Veri gizliliği yöneticileri 

2. sırada yer alan boş zaman planlayıcısı mesleği oldukça ilgimi çekti. Raporda atıfta bulunulan WEF verileri, otomasyon arttıkça 2025 yılına kadar insanların ve makinelerin iş görevlerine eşit miktarda zaman harcayabileceğini gösteriyor. Yeni teknolojilerin ve otomasyonun insanları “sıradan, tekrarlanan rutin işler” için harcanan zamandan kurtaracağı ve bunun da gelecekte insanların arta kalan zamanlarını eğlenceli hale getirecek bir meslek grubunun ortaya çıkacak olması ülkemizde çok fazla kişinin ilgisini çekeceğinden eminim.

Alıntıladığım yazıyı ve raporu link üzerinden inceleyebilirsiniz.

https://www.cnbc.com/2021/05/14/these-could-be-the-jobs-of-the-future-according-to-bank-of-america.html